Форум о прекрасном: Турции и всем, что с ней связано

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.

Вы здесь » Форум о прекрасном: Турции и всем, что с ней связано » Турецкий язык Turkish » Небольшие турецкие рассказы со словарем и аудио

Небольшие турецкие рассказы со словарем и аудио

Сообщений 1 страница 18 из 18

1

Практикуем свой турецкий), сюда выкладываем рассказы, сказки на турецком языке.
Kendini Beğenmiş Kurt

Herkes kurttan korkuyordu.Birgün Bilge Aslana gittiler. Neler yaşadıklarını anlattılar.Aslan bir kere düşünmüş.Ve

-Arkadaşlar ormanın içinde büyük goril Koca Ayak yaşıyor.Biz hep beraber ona gidelim ve ondan yardım isteyelim. Demiş

Koca Ayak onları evinde misafir etmiş.Çaylar içmişler, pastalar börekler yemişler.En sonunda konu kurta gelmiş.İçlerinden Meraklı Tavşan yakınmış

-Ah! Koca Ayak sorma bize her istediğini yaptırıyor.Bizden daha kuvvetli olduğu için bizi hep küçük görüyor.Koca Ayak durumu anlamış.Aklına gelen fikri arkadaşlarıyla paylaşmış.

-Peki ben bu kurttan daha büyüğüm değil mi? demiş.

Hep bir ağızdan ”Evet” cevabını almış.

-Peki kurt benim her istediğimi yaparmı?.

Tekrar aynı cevabı duymuş.Hayvanlarda Koca Ayak ın ne yapmak istediğini anlamışlar.Ormana doğru yola çıkmışlar.Koca Ayak kocaman ayaklarıyla ormana girerken her yer sarsılıyormuş.Kurt Koca Ayak ı karşısında görünce korkudan dili tutulacakmış.Kocaman goril herkese emirler yağdırmaya başlamış.Kurtta bu emirlere uymaya…İkinci gün olmuş kurt artık yorgun düşmüş.Ve hayvanlara yaptığı yanlışı anlamış.Herkesi bir araya toplayarak onlardan özür dilemiş.Koca Ayakta kurda bu yanlışı anladığı için aferin demiş.Koca Ayak evine dönmüş.Bütün hayvanlar ormanda mutlu mesut yaşamışlar.
sözlük словарь
Kurt волк
Aslan лев
orman  лес
Tavşan кролик
paylaşmak делиться
sarsılmak дрожать, трепетать
emir приказ 
mesut счастливый

0

2

FARE VE DEVE
Sözlük
Fare мышь,крыса
Deve верблюд
Yular повод,уздечка
Kibir гордость, найдменность
Uysal кроткий, послушный
Yürümeк двигаться, идти пешком
Pehlivan борец, богатырь
Sabretmek терпеть
Fil слон
Şamatacı бойкий
Kılavuz проводник
Hızlı быстро
Derin глубокий
Boğulmak упасть,падать
Batmak тонуть,утонуть
Daldırmak погрузить
Diz колено
Ejderha дракон, большая змея
Karınca муравей
Belli заметный, очевидный
böyle küstahlık etme не веди себя так нагло
sıkıntı çekmek иметь трудности, проблемы
pişman olmak сожалеть, раскаиваться
hörgüç горб
sıçramak прыгать, запрыгивать
nehrin karşı kıyısına на другой берег реки

Bir fare bir devenin yularını eline almış; kibirle “Durma, yürü bakalım” demiş.
Uysal deve yürümeye başlamış. Fare de kendini pehlivan sanmış.

Deve farenin düşüncesini anlamış ve içinden “Sabret, şimdi ne olduğunu görürsün ” demiş.

Birlikte yürümüşler. Gide gide ancak bir filin geçebileceği büyük bir nehre gelmişler. Fare orada durakalmış.

Deve “Ey şamatacı arkadaşım! Niye durdun? Neden şaşırdın? Hadi nehirde yürü bakalım. Sen benim kılavuzumsun. Hadi hızlı yürü” demiş.

Fare “Ya nehrin suyu derinse, batıp boğulmaktan korkarım” diye cevap vermiş.

Deve “Ben suyu bir kontrol edeyim” diyerek hemen suya yürümüş ve ayağını daldırmış. Sonra “Su dize kadar. Niçin böyle şaşırdın? Aklın başından gitti!” diye sormuş.

Fare “Bana ejderha olan sana karınca gibi gelir. İki diz arasındaki fark açıkça belli. Su senin dizine kadarsa, benim başımı yüz arşın geçer” demiş.

O zaman deve “Öyleyse bir daha böyle küstahlık etme. Yoksa çok sıkıntı çekersin. Kendin gibi farelere karşı kibirlen” demiş.

Fare “Çok pişman oldum. Özür dilerim. Sudan geçmek için bana yol gösterir misin?” deyince deve acıyıp “Haydi hörgücüme sıçra” demiş.

Fare devenin hörgücüne sıçramış ve birlikte nehrin karşı kıyısına geçmişler.
скачать
http://narod.ru/disk/3436736000/fare ve deve.pdf.html
Аудио к рассказу скачать

http://gyacheva.ifolder.ru/8920389

0

3

Aslan’ın Sarayı
Sözlük
Aslan лев
Saray дворец
Orman лес
Hayvan животное
davet etmek пригласить
sorun проблема
ayı медведь
koku запах
buruşturmak морщить, кривить
Öffff çok pis kokuyor ужасно пахнет
Dökülmek литься,сыпаться
Pence лапа
Maymun обезьяна
mis gibi великолепно,замечательно
abartmak преувеличивать
şirin görünmek istiyor хочет казаться хорошим
tilki лиса
huzurunda в присутствии кого-либо
kurnazlık хитрость
nezle olmak простудиться
burun нос

Aslan ormandaki hayvanları sarayına davet etmiş. Hem onlarla tanışmak, hem de ormanın sorunlarını konuşmak istiyormuş.
İlk olarak içeri giren ayı saraydaki kokuyu beğenmemiş. Eliyle burnunu tutup yüzünü buruşturmuş. Ağzından da “Öffff çok pis kokuyor.” Sözleri dökülmüş. Aslan bu işe çok kızmış. Sarayını kötüleyen ayıyı bir pençede yere serip öldürmüş.
İkinci olarak sarayı giren maymun olanları gördüğü için “Efendim sarayınız mis gibi kokuyor.” Aslan maymuna da kızmış. Abartıyor, bana şirin görünmek istiyor diyerek bir pençede  maymununda işini bitirmiş.
Bütün bu olayları gören tilki aslanın huzurunda tek bir söz bile söyleyememiş. Bu kez aslan sormuş. “Söyle bakalım sarayımı beğendin mi? Kokusu nasıl?
Tilki işi kurnazlığa vurarak. “Sayın kralım ben bu günlerde nezle olmuşumda burnum koku almıyor.” Demiş.
СКАЧАТЬ

http://narod.ru/disk/3436749000/aslanin sarayi.pdf.html

0

4

SEDA’NIN BEZ BEBEĞİ
Sözlük
BEZ материя, ткань
Kaybolmak потеряться
AĞLAMAYA BAŞLAMак начать плакать
ACELE ACELE в спешке
SOFRA обеденный стол
Seslenmek позвать
AŞA вниз
SEDA NIN BİR TANE BEZ BEBEĞİ VARMIŞ BU BEZ BEBEK BİR GÜN KAYBOLMUŞ SEDA BU DURUMA ÇOK ÜZÜLMÜŞ VE AĞLAMAYA BAŞLAMIŞ
VE ANNESİ DAYANAYIP TAMAM KIZIM DEMİŞ YARIN SÖZ ALIRIM DEMİŞ VE SEDA HAYIR BEN BUGÜN İSTİYORUM DİYE AĞLAMAYA BAŞLAMIŞ SEDANIN ANNESİ HAYIR KIZIM BUGÜN MUSAİT DEĞİLİM DEDİ DAHA YEMEK YAPMADIM. DEDİ .SEDA ODASINA GİDİP AĞLAMAYA BAŞLADI. VE ANNESİ DAHA YEMEK YAPMAMIŞTI ACELE ACELE YEMEK YAPMIŞTI VE O ARADA BABASI ZİLİ ÇALDI VE SEDANIN ANNESİ KAPIYI AÇTI. BABASI VE ANNESİ İLE SOFRAYA OTURDULAR , SEDA NIN BABASI SEDA NEREDE DİYE SORDU? ANNESİ BEZ BEBEĞİ KAYBOLDU BEN DE DAYANAMAYIP YARIN SÖZ ALIRIZ DEDİM. DAHA SONRA BEN BUGÜN MUSAİT DEGİLİM DEDİM , ODASINA ÇIKIP AĞLAMAYA BAŞLADI SEDA NIN BABASI SEDAYA SESLENEREK SEDA ÜSTÜNÜ GİYİN AŞAĞI GEL DEDİ SANA YENİ BEZ BEBEK ALACAĞIZ DEDİ SEDA BU DURUMA ÇOK SEVİNDİ VE ÜSTÜNÜ GİYİNİP AŞAĞI İNDİ. ANNESİ ÜSTÜNÜ GİYİNİP EVDEN ÇIKTILAR . DIŞARIDA YEMEK YEDİLER DAHA SONRA SEDA NIN BEZ BEBEĞİNE BAKTILAR VE BÜTÜN MAĞAZALARI GEZDİLER SONUNDA SEDA NIN BEZ BEBEĞİNİN AYNISNI BULDULAR SONUNDA BEZ BEBEĞİ ALIP EVE GİTTİLER SEDA O GÜN AKŞAM ANNESİNE YAPTIKLARINDAN DOLAYI ÇOK ÜZÜLMÜŞ,YAPTIKLARI İÇİN ANNESİNDEN ÖZÜR DİLEYEREK ONA SARILIP ÖPEREK İYİ GECELER DEYİP ODASINA ÇIKTI. DAHA SONRA YATTILAR, ONLAR ERMİŞ MURADINA BİZ ÇIKALIM KEREVETİNE SİZ SAKIN OLAKİ AİLENİZİ BU DURUMLARDA ÜZMEYİN.
СКАЧАТЬ
http://narod.ru/disk/3436783000/seda (copy%202).pdf.html

0

5

нужен рассказ kendim hakkında

0

6

рассказы со словарем и аудио... А где аудио? [взломанный сайт]   [взломанный сайт]

0

7

Özkan
Добавила аудио, к сожалению не во всех

0

8

Аудио-сказки на турецком языке для детей скачать
http://keep4u.ru/imgs/b/081201/ae/aed297d0e9dddbf8ad.jpg
http://keep4u.ru/imgs/b/081201/b6/b6826c9f849a35f8ae.jpg

+1

9

K I Ş

Sonbahardan sonra kış geliyor. Kışı biliyorsunuz, aralık, ocak ve şubat ayları kış mevsimidir.

Gündüzleri çok kısa geceleri ise uzun oluyor. Nehir ve gölleri buz kaplıyor. İnsanlar fazla üşümemek, soğuk almamak için kalın paltolar, botlar, eldivenler giyiyorlar. Sanki herşey uyuyor. Kara kış uzun mu uzun, havalar soğuk mu soğuk oluyor.

Kışın ağaçlar yapraksız, havalar soğuktur. Fakat kış sporları için bu mevsim çok elverişlidir. Paten, kayak gibi.

Çocuklar kardan adam, kayak, paten yapıyorlar. Çok kar yağıyor. Karlar yolları kapatıyor. Her yer bembeyaz oluyor. Sanki tabiat gelinlik giyiyor.

Darhan Kuzey Moğolistan’da bulunuyor. Bu yüzden soğuk bir şehirdir. Bu kış Moğolistan’da sıcaklık -45 C (derece) oldu.

Ben kış mevsimini sevmiyorum, çünkü hava çok soğuk ve hava çok serttir. Çocuklar dışarıda oynayamıyorlar ve insanlar çok üşüyorlar.

Kıştan sonra ilkbahar geliyor.

Sözlük:
-dan sonra---- после (чего-то)
gündüz---- день (светлое вр.суток)
elverişli---- благоприятный
paten---- коньки
kayak---- лыжи
kısa---- короткий
uzun---- длинный
kalın---- толстый
soğuk almak---- простужаться
için---- для
fazla---- еще больше
uyumak---- спать
giymek---- надевать
uzun mu uzun= çok uzun
fakat---- но
sanki---- будто
tabiat---- природа
kar------ снег
gelinlik --------свадебный наряд
oldu---- было, стало
bu yüzden---- поэтому
dışarı--- улица (вне помещения)
oynayamıyorlar--- не могут играть

+1

10

Topkapı sarayı müzesi

Topkapı Sarayının inşa edilmesi Fatih Sultan Mehmet zamanında, 1465 yılında başlamış, 1478 yılında ilk kısımları bitirilmiştir. I. Süleyman zamanında (1520 - 1566) sultanların ikametgahı olarak kullanılmaya başlanmıştır ve bu 1855 yılına kadar devam etmiştir.

Saray 700 000 m2 alana yayılmaktadır. Topkapı Sarayının inşasında, değişik tarih dönemlerinde, köşkler ve binalar yapıldığı için, bunların zamanın tesiri altında kaldığını bellidir. Sarayın giriş kapılarının en önemlileri Bab-ı Hümayun, Bab-ı Selam ve Bab-ı Saadettir. Topkapı Sarayı Müzesi`nin bugünkü esas giriş kapısı Bab-ı Selamdır. Müzede padişahlara yabancı devletler tarafından gönderilmiş olan hediyeler, elmaslar, takı olarak da küpeler, yüzükler, broşlar gibi değerli eşyalar gösterilmektedir. Bundan başka eski silahlar, giysiler ve kıymetli taş kolleksyonları da dikkate değer. Zümrütlerin en büyüğü 3 kg 260 gramdır. Silah kolleksyonunda ise çeşitli kılıçlar, bıçaklar, tabancalar v.s. sergilenmektedir.

Словарик:

saray дворец
inşa etmek строить
ikametgâh резиденция
devam etmek продолжать
saha, alan поверхность, площадь
yayılmak находящийся
değişik разное
dönem период
tesir влияние
mimar архитектор
mimarlık архитектура
önemli важный
kıymetli taşlar, mücevherat драгоценные камни
kılıç сабля, шашка

0

11

Натусик, пытаюсь сказки скачать,а там какой-то пароль требует при распаковке архива:(

0

12

Asiyal.ru
это какой номер сообщения

0

13

http://narod.ru/disk/3436783000/seda (copy%202).pdf.html
ССЫЛКА БИТАЯ!!!!!!

0

14

ССЫЛКИ НА АУДИО СКАЗКИ
http://rapidshare.com/files/138855059/i … cuklar.rar
http://rapidshare.com/files/138859451/i … uklar2.rar
НЕ РАБОТАЮТ...:(
ЕСТЬ ДРУГИЕ??????????

0

15

zagadka74
34 Турецкие сказки с аудио скачать

0

16

zagadka74 написал(а):

ССЫЛКИ НА АУДИО СКАЗКИ
http://rapidshare.com/files/138855059/i … cuklar.rar
http://rapidshare.com/files/138859451/i … uklar2.rar
ЕСТЬ ДРУГИЕ??????????

у меня тоже ничего не получилось...

0

17

larissaa написал(а):

ЕСТЬ ДРУГИЕ??????????

у меня тоже ничего не получилось...

ссылки рабочие.Что именно у вас не получается?

0

18

Peri Kızı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir kasabada peri kızı yaşarmış.Yanakları al al, altın kalpli bir kızmış.Hiç bir kimseye bir kötülüğü dokunmazmış.

Sarı saçlarıyla mavi gözleriyle herkesi büyülermiş.Kasabada yaşlılarla tek tek ilgilenirmiş.

Onların ne ihtiyacı varsa hepsini yaparmış.Çevredeki tüm çocukları etrafına toplayıp masal okurmuş.Anlayacağınız çok iyi bir kızmış.Günlerden bir gün kasabaya bir aile taşınmış.

Bir tane küçük ama şirin bir kızları varmış.Kucuk kiz dışarı çıktığında etrafına bir sürü

çocuk toplanmış. Hepsi teker teker <<Hoşgeldin<< demişler küçük kıza.Peri kızı bu kalaba-

lığı görünce yanlarına gitmiş.”Niçin hepiniz buraya toplandınız ? ” diye sormuş.Çocuklar kızı

işaret etmişler.Peri kızı’ ‘Haydi bakalım masal zamanı” deyince herkes peri kızınin yamacına toplanmış.Peri kızı yine ”İşte bu ağacın gölgesinde demiş.”Herkes ağacın gölgesine gitmiş. Ama sadece yeni gelen kız kalmış.Peri kızı da oraya doğru giderken kız ”Peri kıziiı!”diye bağarmış.Peri kız ”Efendim küçük kız” demiş.Kız peri kıza doğru yaklaşmış.”Peri kız peri kız neden bize masal okuyorsun?” diye sormuş. Peri kız da ”Size masal okumak içimden geliyor” demiş.Kız hemen ağacın gölgesine gitmiş.Çocuklara masal okurken bir nine yanlarına gelmiş.”Kaç gündür susuzum bir damla su ile biraz ekmek verir misiniz?” diye sormuş.Kız hemen bir koşuda herşeyi hazır etmiş,nineye vermiş.Nine ”Teşekkür ederim kızım” demiş, yola koyulmuş.Meğer nine bir delikanlı imiş.

Neyse günlerden bir gün kasabaya bir genç delikanlı gelmiş.O da bütün kasabalılar gibi kızin büyusune kapilmis.Kız da delikanlıya gülümsüyormuş.Delikanlı ile kız bu arada tanışmışlar.Peri kızın yardım ettiği nine işte bu delikanlıymış.Peri kizi ile bu delikanli evlenmisler, 40 gün 40 gece dugun yapmislar.
Словарь
peri  [N] пери {F}, фея {F}, дух {M}, джинн {M}, нимфа {F}
kalbur  [N] решето {N}
kasaba [N] поселок {M}, город {M}
Yanak-щека
ihtiyaç нужда
etraf сторона
Toplamak собираться
Аудио скачать здесь

0

Вы здесь » Форум о прекрасном: Турции и всем, что с ней связано » Турецкий язык Turkish » Небольшие турецкие рассказы со словарем и аудио